تحريک خلاقيت در گروه خود

سؤال: چرا افراد در گروه خلاقانه برخورد نمی‌کنند؟ پاسخ: سري كه درد نميكنه دستمال نمی‌بندند. از من خواسته شده اين كار را انجام بدم، منم بی‌دردسر انجام می‌دم. چرا راه جديدي پيشنهاد كنم و دردسر بكشم.

اين روحيه در بسياري از شرکت‌ها جاري است. افراد به‌خودی‌خود، براي امنيت شغلي خود، ترجيح می‌دهند محافظه‌کار باشند و كاري نكنند كه مورد سؤال قرار بگيرند. درنتیجه به كارهاي جاري امتحان شده و تكرار همان پروسه‌ها می‌پردازند. خلاقيت به‌خودی‌خود پا ندارد كه در شركت حركت كند. درست برعكس، همواره در مقابل تفكر جديد مقاومت‌های فراواني وجود دارد؛ اما برتري رقابتي از آن شرکت‌هایی است كه بتوانند خلاق‌تر از رقبا باشند. درنتیجه، بايد خلاقیت‌ها را در شركت تحريك كرد، زمینه‌هایی به وجود آورد كه اين تحريك بر مقاومت‌ها غلبه كند و ایده‌ها شروع به رشد كنند. افراد بايد محيط و گروه خود را همانند معدني به بينند كه مملو از امكانات است و در جهت كشف آن حركت كنند تا این‌که آن را جنگلي كه مانع حركت آن‌ها می‌شود ارزيابي كنند. بايد فكر كنند كه در زير پاي آن‌ها ثروت وجود دارد و با كنكاش آن را پيدا و استخراج كنند. بايد اين ديد در سازمان يا حداقل در گروه ايجاد شود كه همواره به دنبال كشف ثروت از اين معدن باشيم.

ازاین‌رو مديريت نقش بسيار تعیین‌کننده‌ای در تحريك خلاقيت در سازمان دارد تا به کمک آن تفكر خلاق در سازمان جاري شود كه براي پيشرفت و تحول دائمي سازمان امري حياتي است.

خلاقيت چيست؟ خلاقيت به معني نگاه كردن به موقعيتي از زاویه‌ای جديد و خارج شدن از عادات روزمره است. شیوه‌های ديگر انجام كار و خارج از شیوه‌های روزمره‌ای كه تاکنون تجربه کرده‌اید. خلاقيت هم روحيه و حالت فردي است و هم شیوه‌ای است كه می‌تواند در گروه ادغام شود.


افزودن به سبد خرید


بازگشت به صفحه اصلی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *