مقابله با استرس در محیط کار

امروزه سلامت پرسنل در محيط كار به موضوع محوري موردتوجه سازمان جهاني كار قرار گرفته است. كتاب حاضر پاسخي است به اين سؤال. استرس مادرِ بسياري از بیماری‌های فيزيكي و رواني است. محيط كار بدون استرس هم وجود ندارد. چه بايد كرد؟ بايد هم مديران و هم پرسنل تلاش كنند كه تا حد ممكن استرس را كنترل نمايند.

استرس در محيط كار، ريشه در بسياري از عوامل دارد. دنياي پرشتاب امروزه از افراد می‌خواهد كه سریع‌تر كار كنند و به‌روز باشند و به همراه تحولات تكنولوژي جلو روند. سرعت در كارها و نياز به پاسخ سريع يكي از منابع مهم استرس است. كارهاي فوري كه به وجود می‌آیند و بايد سريع انجام شوند، حجم كار روزانه زیادتر از حد توان فرد، موعدهای تعیین‌شده براي انجام كارها كه بايد سر موعد تحويل داده شوند، معمولاً حجم كار با نياز به ابزاري كه براي انجام آن لازم است تطابق ندارد و… همه این‌ها كه پروسه‌های معمول و روزمره هستند منشأ استرس‌اند. پديده مديريت به شيوه استرس كه فكر می‌کنند هرچه استرس بيشتري به وجود آورند پرسنل بهتر كار می‌کنند، نيز استرس‌زاست. رفتارهاي بَدِ هم‌گروهی‌ها، همكاران و جو عمومي شركت می‌تواند منشأ استرس باشد. برخوردهاي تحقیرآمیز رؤسا نيز يك عامل ديگر است. عدم امنيت شغلي كه هرلحظه احتمال اخراج وجود داشته باشد يك منبع مهم استرس است. فشارهایی كه از مديريت اصلي شركت براي انجام سریع‌تر كارها و يا کارهایی خارج از برنامه، هم‌چنین ناهماهنگی بين واحدهای مختلف نيز نقش مهمي ايفا می‌کند. فشارهاي بيرون از شركت، مشتريان، ادارات و سازمان‌های دولتي طرف شركت، تأمین‌کنندگان بيروني و غيره همگي استرس وارد می‌کنند.

فرد در محيط كار تحت انواع استرس قرار دارد. چون بلندمدت تحت استرس است، می‌تواند منجر به بیماری‌های جسمي و رواني شود كه منجر به غيبت استعلاجي می‌گردد و صدمه ديدن آن فرد.

كتاب حاضر موضوعات فوق را برمی‌شمارد و براي به حداقل رساندن آن‌ها، راه‌حل ارائه می‌دهد. خطرات استرس را بيان می‌کند، منشأهای آن را به‌خوبی طرح می‌کند و سپس راه‌حل‌های عملي كه از دل تجربه شرکت‌ها كسب شده است ارائه می‌دهد. اگر پرسنل در محيط كم استرس فعاليت كنند، بازدهی كاري آن‌ها افزايش می‌یابد كه مسلماً شركت از آن سود می‌برد.

اين كتاب هم براي مديران خوب است كه با اتخاذ تدابيري استرس را در واحد خود به حداقل برسانند و هم براي پرسنل كه با مطالعه آن ریشه‌ها را بشناسد و به خودآگاهی برسد و با استفاده از دستاوردهاي كتاب تلاش كند كه حداقل استرس به او وارد شود.

كتاب بسيار مفيدي است. اميدوارم براي شما هم مفيد باشد.

موفق و مؤيد باشيد.


افزودن به سبد خرید


بازگشت به صفحه اصلی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *